niedziela, 25 marca 2018

# Szydełkowanie jest jak...

Szydełkowanie jest jak muzyka

Muzyka

"Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie i odpoczynku. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki." - przeczytamy w Wikipedii

No właśnie! Ja tu widzę już mnóstwo powiązań, a Dorota znalazła ich jeszcze więcej, chociaż łatwo nie było...

Szydełkowanie jest jak muzyka

Dorota

"Po nitce do kłębka 

i tak odpowiedziałam na zaproszenie Iwonki do gościnnego wpisu na jej blogu. Z racji tego, że zaczął się u niej cykl porównywania szydełkowania z różnymi dziedzinami sztuki - wprawdzie sama zaproponowałam porównanie szydełkowania do muzyki, jednak jest to ściśle powiązane również z matematyką - gdyż razem z Iwonką jesteśmy "bratnimi duszami" po fachu :)

Dlaczego szydełkowanie kojarzy mi się nie tylko z matematyka, ale również z muzyką?

Zawsze uważałam, że nie można uczyć matematyki w odosobnienie od innych dziedzin sztuki i nauki. Dlatego może tu przyjść na pomoc muzyka a dokładnie wartości nut ;) Dla zupełnie niewtajemniczonych: każda nutka ma swoja wartość, czyli 
 • cała nuta - ma wartość 4 (gramy całą nutę i do zagrania kolejnego dźwięku odliczamy 1i,2i,3i,4i), 
 • półnuta ma wartość 2 (gramy całą nutę i do zagrania kolejnego dźwięku odliczamy 1i,2i)
 • ćwierćnuta ma wartość 1 (gramy całą nutę i do zagrania kolejnego dźwięku odliczamy 1i) itd.

Znacie klasyczny podział na wartości nut, to taka podstawa z podstaw. Pamiętacie w muzyce jeszcze pauzy, takty, gamy i potem etiudy? To jest to wszystko, co stanowi potem wspaniałe kompozycje, których można słuchać bez końca! Z matematyki poprzez muzykę przejdę do szydełkowania. 

Szydełkowy utwór

Dla mnie szydełkowanie jest nie tylko jak wartości nut, ale także całą kompozycją i idąc dalej uczuciami, które muzyka wyraża :) Od kulis aby muzyczna kompozycja była piękna i przyjemna dla uszu konieczne jest naniesienie konkretnych dźwięków w postaci nutek na pięciolinię - czyli budowanie utworu muzycznego :) Dla lepszego porównania tych dziedzin sztuki czyli muzyki i szydełkowania, w budowaniu utworu szydełkowego, posłużę się super programem do rysowania schematów szydełkowych

Autorski schemat Doroty wykonany w programie, którego działanie pokazuje nam na blogu - ja kiedyś próbowałam, ale wtedy zabrakło mi cierpliwości. Muszę spróbować raz jeszcze!

Tak jak na pięcioliniach układa nam się konkretny utwór, tak u mnie krok po kroku - przy odpowiednim dodaniu odpowiednich oczek i układów oczek - można zbudować swoją niepowtarzalną kompozycję :) Do mojego szydełkowego utworu wykorzystałam łańcuszek, półsłupki, słupki , oczka ścisłe i 3 półsłupki zatknięte jednym oczkiem. Sam schemat nic nam nie mówi, ale jak go zagramy - to powstanie taki kwiatuszek - jak Wam się podoba?

Mi kwiatek z powyższego schematu bardzo się podoba :)

Instrument muzyczny

Jak wiemy muzyka sama z siebie by się nie wydobyła, gdyby nie odpowiedni instrument a każdy instrument ma jeszcze dodatkowe narzędzie do wydobycia dźwięku np. skrzypce posiadają smyczek - czyli granie na instrumencie. Jak to odzwierciedlić w sztuce szydełkowania? W opisywanej sztuce instrument to oczywiście włóczki a narzędzie to szydełka :) Dobór odpowiedniej włóczki i szydełka, to klucz do pięknych i wyjątkowych  kompozycji szydełkowych. W kilku wpisach na blogu możecie poczytać o włóczkach, które recenzowałam jak istotny jest dobór odpowiedniej włóczki i szydełka do idealnego projektu np. włóczka dla dzieci.

Ja tej włóczki jeszcze nie znam osobiście, dlatego z przyjemnością przeczytałam recenzję Doroty :)
A tu moja propozycja Mercedesa wśród włóczek - Bajeczna Merino :)

Smyczek i struny

Oprócz odpowiedniego instrumentu (u nas skrzypce), trzeba też dobrać odpowiedni smyczek ale również odpowiednie struny :) W naszym szydełkowaniu będą oczywiście odpowiednie szydełka :)

Tutaj pochwalę się swoimi szydełkami - malutkie rozmiary szydełek to tylko metalowe a że brakowało mi szydełek od 6 mm w górę, to mój ukochany Mąż wytoczył mi z drewna piękne i niepowtarzalne szydełka drewniane :) Dzięki nim powstają już czapeczki, koszyczki i inne kompozycje :)

Wyjątkowe szydełka, wykonywane z pasją i sercem <3 b="">
Mam i ja :)

Emocje

Na koniec wspomnę też o uczuciach, które muzyka wywołuje. Przy muzyce nie tylko można się zrelaksować, ale również wzruszyć ale również wywołać radość a nawet smutek. Dokładnie tak sam jest z pracami szydełkowymi. Jednak ja chcę się skopić na radości - oto moje radosne szydełkowe zabawki na szydełku, czyż nie są radosną szydełkową kompozycją?

Piękna propozycja zabawek dziecięcych, nie dość, że daje doznania sensoryczne, to jeszcze jest świetną zabawką do nauki kolorów.
Buniś - moja melodia.

Dziękuję pięknie Iwonce za zachęceni mnie do napisania kilku słów u siebie na blogu :) Kochana - udało się :)"

Podsumowanie

Kiedy czytałam wpis Doroty czułam się, jakbym czytała tekst wspaniałej piosenki, która wraz z melodią tworzy cudowny, muzyczny utwór. Mi muzyka towarzyszy podczas tworzenia. Bardzo lubię dziergać w rytm moich ulubionych utworów. 

Ja w swoich pracach też znalazłam muzyczne powiązanie - każda praca składa się: 
ze zwrotek - każdy nowy element robótki 
i refrenów - każdy powtarzający się element ;) 

Zwrotką jest kolejny rząd serwetki, natomiast refreny, to kolejny z ośmiu motywów tulipanów.

A dodatkowo! Muzykę można też wyszydełkować - czy to instrumenty, czy nutki :)
P.S. Ja z nauki muzyki ze szkoły podstawowej nie pamiętam nic ;)

Inne porównania

Mój cykl wpisów ma na celu pokazanie, że szydełkowanie jest tym, co równie mocno kochamy np miłością, jogą, naturą czy programowaniem :) A co za tym idzie? To, że mamy także inne swoje pasje :)

Zapowiedź

A już za tydzień Wielkanoc! Nie, nie będę Wam jeszcze teraz składać życzeń, bo jak co niedzielę wpis się pojawi. Ale będzie to wpis wielkanocny z niespodzianką, także warto zajrzeć nawet po Świętach :)

44 komentarze:

 1. No super wpis, no i dziękuję bardzo. Dodam, że jest to mój debiut, ponieważ to pierwszy wpis gościnny. Cieszę się ogromnie, że jest właśnie u Ciebie Iwonko :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie wyszło :) Naprawdę cudowne porównanie, a że lubię czasem sobie coś pośpiewać, co dla sąsiadów nie jest zbyt dobre, to mogę to przelać na szydełko i tworzyć muzykę nie nękając innych :D Ja również się cieszę, że Twój pierwszy wpis gościnny znalazł się u mnie na blogu ;) Dziękuję, za to że się zgodziłaś i napisałaś, bo wiem, że nie było łatwo ;)

   Usuń
  2. Główny problem był z czasem, ale się udało ;)

   Usuń
 2. Świetny wpis i to porównanie! Więcej takich tekstów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) Będą kolejne na pewno :) Pomysły są :)

   Usuń
 3. Piękne porównanie moje muzyczno - matematyczno - szydełkowe koleżanki :) Zgadzam się z Iwoną, wpis jest tak melodyjny, że chce się go nie tylko czytać ale również zaśpiewać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sobie nuciłam czytając maila od Doroty :) Efekt zamierzony został zatem osiągnięty ;)

   Usuń
 4. Pięknie to przedstawiłyscie z miłością, pasją, czuć że Was to kręci - mnie też 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I u Ciebie na blogu widać pasję - fajnie jest podzielać swoje spostrzeżenia wśród innych, równie zakręconych (pozytywnie) osób :)

   Usuń
 5. Super porównanie szydełkowania do muzyki :) No i cudne rękodzieła, tworzone sercem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialne porównanie. Nigdy bym na nie nie wpadła :) Zgadzam się w 100 %, że jest trafne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) Cieszę się, że i Ty podzielasz nasze zdanie :)

   Usuń
 7. Wpis SUPER, ale szczerze ?szydełkowanie dla mnie to czarna magia, więc podziwiam 😁😁😁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) A ja sama napisałam wpis o tym, jak to szydełkowanie było dla mnie czarną magią jeszcze kilka lat temu :)

   Usuń
 8. Świetne porównanie. Sztuka zawsze pasuje do sztuki, choćby tej malutkiej, w domowym zaciszu uprawianej😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny wpis, ale ja niestety nie czuję się w takich robótkach dobra...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty masz za swoim blogu zakładki, w dziedzinach takich, których ja nie czuję się zbyt dobrze, także każdy ma jakiś fach w rękach ;) Dziękujemy :)

   Usuń
 10. Piękne te rzeczy :) Buniś mega :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Buniś to mój autorski projekt, pierwszy, spisany i jestem z niego bardzo dumna :)

   Usuń
 11. Wow! :) Śliczne rzeczy przedstawione na zdjęciach. T jak talent po prostu :) Super porównanie do muzyki, podoba mi się.
  Pozdrowienia! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy i również pozdrawiam prosto znad morza :)

   Usuń
 12. Podziwiam... Na serio całym sercem i za talent i za podejście do tematu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) Tak to jest, jak się robi to, co się kocha :)

   Usuń
 13. Cudowny tekst. Podoba mi się porównanie szydełkowania do muzyki. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie opisane, nigdy by mi nie przyszło do głowy porównywać szydełkowania do muzyki , ale masz rację i jest to bardzo trafne porównanie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) Właśnie mój cykl wpisów ma na celu pokazanie, że szydełkowanie można porównać w zasadzie do wszystkiego ;)

   Usuń
 15. Bardzo ciekawy wpis. Szydełkowanie jak muzyka- to prawda da się przy tym wypocząć i zrelaksowac. Ja uwielbiam dziergac na drutach i to mnie bardzo wycisza. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O druty! Ja mam w planach naukę, ale ciągle odwleka się w czasie ;) Ale zgadzam się z Tobą - dzierganie relaksuje i wycisza, a każda skończona robótka napawa dumą ;)

   Usuń
 16. Podzielam zdanie, szydełkowanie jest muzyką i to od nas samych zależy jaki utwór powstanie. Wszystkie jesteśmy kompozytorami a nasze szydełka to maleńkie batuty wyczarowujące cudowne etiudy, mazurki cze polonezy. Wesołych Świąt wszystkim pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu dla CIebie również cudownych Świąt życzymy! Pięknie to napisałaś! Czasem zdarzy się jakiś fałsz, coś trzeba spruć, naprawić, ale dzierganie jest dokładnie takie jak napisałaś - jest to tworzenie kolejnego, wspaniałego utworu :)

   Usuń
 17. Szydełkowanie nie jest dla mnie, ale podziwiam ludzi, którzy się tym zajmują ^^ Buliś skradł moje serducho *.* Pozdrawiam ♥
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma jakiś talent, a gdybyśmy wszyscy mieli ten sam, to byłoby nudno ;) Bardzo dziękujemy :) I cieszę się, że Buniś Ci się spodobał <3

   Usuń
 18. Super wpis :) Bardzo lubię czytać te szydełkowe porównania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) Będą kolejne wpisy tego typu - obiecuję :)

   Usuń
 19. Dla niewtajemniczonych szydełkowanie najczęściej jawi się jako nudne zajęcie dla starszych pań. Dzięki Tym wpisom może część z nich odkryje czym ono jest dla nas ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, cudownie podsumowałaś moją serię. O to właśnie chodzi! Właśnie przed chwilą nie Mąż pokazał mi zdjęcie szydełkowych zajączków i podpis - ozdoby wykonane przez nasze babcie. Chyba każda z nas je widziała i wiele dziergało ;)

   Usuń
 20. Bardzo trafne porównanie :) Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się z nami zgadzasz! Tobie również zdrowych, rodzinnych, radosnych i cieplutkich Świąt! :)

   Usuń

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że Ci się podoba ;) Daj znać w komentarzu :) Anonimie, proszę o imię!

Follow Us @szydelkowecudasie_diy

@szydelkowecudasie_diy