niedziela, 29 kwietnia 2018

# Szydełkowanie jest jak...

Szydełkowanie jest jak farmacja

Życie lubi zaskakiwać

Zanim stworzyłam ten cykl wpisów zastanawiałam się: 
 • czy będzie o czym pisać?
 • czy tematy zbyt szybko się nie wyczerpią? 
Jak duże jest moje zdziwienie, kiedy dostaję propozycje tematów, nowych, niezwykłych i ciekawych. Dzisiejszy wpis jest bardzo zaskakujący.

Szydełkowanie jest jak farmacja

Kasia

"Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie,
jako smakujesz, aż się zepsujesz..." 

słowa z fraszki Kochanowskiego zna chyba każdy, ale czy nie można tego odnieść do szydełkowania? Ręka do góry komu się zdrowie nadszarpnęło, gdy w ostatnim okrążeniu złamało się szydełko lub zabrakło włóczki, a na dodatek terminy gonią? :)

Na co dzień jestem farmaceutą i pracuję w aptece. Natomiast po godzinach jestem zapaloną szydełkomaniaczką i wielbicielką rękodzieła. Moja pasja jest tak duża, że prawie traktuję ją jak drugi zawód. Dlatego dziś chciałabym Wam pokazać jaka jest analogia pomiędzy szydełkowaniem, a farmacją.

Źródło zdjęcia: https://knitsoup.wordpress.com/2011/02/17/plush-pills-set/

1.  Schemat a recepta

Farmacja

Każda recepta lekarska musi posiadać odpowiednie elementy takie jak np. dane pacjenta, dane miejsca gdzie udzielono nam świadczenia, dane lekarza i oczywiście przepisane leki. Recepta jest więc dokumentem, który możemy odnieść do wzorów szydełkowych. 

Szydełkowanie

Tak jak lekarz przepisuje nam konkretny lek, w danej ilości i o danym sposobie dawkowania, tak w szydełkowaniu mamy wzór  złożony z określonych ściegów szydełkowych w określonych ilościach i schematach

Zauważcie też analogię do trudności w odczytaniu tego co lekarz miał na myśli, a skomplikowanym opisem czy schematem szydełkowym.

Grunt to umieć to odczytać ;)

2. Wydanie leków

Farmacja

Kiedy recepta trafia w nasze ręce, zaczynamy jej wydawanie od sprawdzenia poprawności wszystkich jej elementów i dostępności leków. Jeśli jakiegoś nam brakuje szukamy go w hurtowniach, ale czasem zdarza się, że dana pozycja jest na brakach lub nie jest już produkowana.

W tym przypadku, jeśli jest to apteka sieciowa, można pozwolić sobie na
przesunięcie leku z jednej placówki do drugiej.Szydełkowanie

Podobnie jest w szydełkowaniu: najpierw patrzymy na schemat i sprawdzamy czy wszystkie elementy są poprawne i czy jesteśmy w stanie je wykonać oraz szykujemy potrzebne nam materiały. Jednak czasem okaże się, że zabraknie nam włóczki i wtedy szukamy jej w pasmanteriach, a i czasem dochodzi do sytuacji, że dana włóczka jest na brakach w pasmanteriach, a co gorsza jej produkcja jest już zakończona.  

Tutaj też mamy analogię na wzór "przesunięcia". Wygląda to tak, że dana osoba wstawia na grupie informację, że szuka danej włóczki ratującej życie robótki, a osoba, która ma takową "przesuwa" ją za pomocą poczty do osoby potrzebującej.

Wszystkie punkty spełnione - powstały cudowne podusie.


3. Aptekarska dokładność

Farmacja

Każdy aptekarz znany jej z tego, że musi być dokładny. Było by sympatycznie, gdyby do pary szła z tym cierpliwość, ale niestety nie zawsze tak jest :) 

Dokładność aptekarska w wykonywaniu leków wiążę się również z miarami masy produktów, głównie w gramach.


Szydełkowanie

W szydełkowaniu mamy podobną sytuację. Wymaga ono precyzji i dokładności, bo pominięcie nawet jednego oczka, może zepsuć nam robótkę. W takich sytuacjach cierpliwość również jest na wagę złota. 

Z podobną jednostką miary spotykamy się również kupując włóczkę. Mówiąc szczerze rzadko się zdarza, że jedną... :)

Dokładne i precyzyjne wykonanie da nam cudowny efekt końcowy.

4. Leki wstrzymane

Farmacja

Mamy w aptece sytuacje, że pewne leki są wstrzymane w obrocie, ponieważ są zastrzeżenia co do ich składu, wyglądu i muszą przejść odpowiednie badania, które albo je wycofają całkowicie z obrotu, albo pozwolą na ponownie wprowadzenie ich do sprzedaży. 

Szydełkowanie

Widzicie już analogię? Pewnie macie kilka robótek, które odkładacie na bok i kończycie później, albo już do nich nie wracacie.

5. Szydełkowanie a receptura

Farmacja

Leki recepturowe to takie, które nie są dostępne w aptece w gotowej postaci, tylko trzeba je stworzyć na podstawie recepty lekarskiej z przepisanych przez lekarza surowców np ze zmieszania np. podłoża i substancji mamy maść.

Szydełkowanie

Szydełkowanie to taka hand-made'owa receptura, bo jak aptekarz miesza surowce ze sobą, tak w szydełkowaniu można mieszać ze sobą włóczki nie tylko o różnym kolorze, ale i fakturze. Po zmieszaniu ze sobą pojedynczych nitek, możemy otrzymać fajną torbę, serwetkę czy sweterek.

Po zmieszaniu włóczek w różnych kolorach otrzymamy cieszącą oko serwetkę


6. Tajemnica zawodowa

Farmacja

Farmaceuci którzy kończą staż w aptece i zdobywają uprawnienie do zawodu, muszą złożyć przysięgę m.in. dotyczącą zachowania tajemnicy. 

Szydełkowanie

szydełkowaniu również spotykamy się z tym elementem. Często korzystamy ze wzorów z gazetek, gdzie wzory objęte są prawami autorskimipodobnie jak schematy, które sami tworzymy. Mamy wtedy prawo do zachowania ich do użytku własnego, a w przypadku wzorów z innych blogów, stron czy prasy nawet obowiązek nie udostępniania ich jeśli autor na to nie pozwolił.

7. Co zrobić w razie wątpliwości?

Farmacja

Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość związaną z zażywaniem leków lub nie wiemy co wziąć na dane schorzenie to farmaceuta na pewno udzieli nam odpowiedniej porady.

Szydełkowanie

Na pewno każdy z Was na jakimś etapie swojej przygody z szydełkiem napotkał na jakąś trudność z odczytaniem lub ze zrozumieniem wzoru, albo chciał się poradzić na temat włóczki czy szydełka. Współczesne środki komunikacji ułatwiają nam wtedy życie, bo dzięki portalom społecznościowym możemy zakładać grupy, gdzie możemy się poradzić i podzielić ze swoim problem uzyskując pomoc w jego rozwiązaniu.

Pomocy można też szukać u bardziej doświadczonych osób, które postanowiły podzielić się swoją zdobytą wiedzą.

8. Narzędzia pracy

Farmacja

Choć na pierwszy rzut oka głównym narzędzie farmaceuty jest komputer z odpowiednim programem aptecznym, tak na zapleczu korzysta też z innych narzędzi. Są to różnego rodzaju zlewki, parownice, bagietki (szklane patyczki do mieszania) czy moździerze z pistlem. 

Szydełkowanie

Tak szydełkowanie wymaga odpowiedniego narzędzie, które podobne jest do bagietki czy pistla. Ma tylko inną końcówkę. Miseczki do włóczki można porównać do moździerza czy parowniczki.

Szydełka aluminiowe


9. Lek dobry na wszystko

Podsumowując moje rozważania na temat podobieństwa szydełkowania do farmacji, na koniec zostawiłam najlepsze. 

Szydełko jest lekiem dobrym na wszystko. 
Dla mnie jest to:
 • złoty środek na dobry dzień, 
 • odstresowanie się,
 • trening zręcznościowy. 
Myślę, że dla wielu z nas, szydełko daje ukojenie nerwów po stresującym dniu w pracy i pozwala się odprężyć.

Skomplikowanie robótki jest proporcjonalne do radości i ilości wytworzonych w naszym ciele endorfin czyli "hormonów szczęścia" gdy udało nam się zrobić robótkę taką jaką chcieliśmy lub poradziliśmy sobie z czymś nowym. 

To lek dobry na całe zło :)

Myślę, że taka lala może pomóc nie tylko osobie dziergającej, ale też obdarowanej :)

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, że szydełkowanie i farmacją mają ze sobą coś wspólnego. 

Chciałabym też podziękować Iwonie za złożoną propozycję napisania artykułu na jej blog, który bardzo lubię i polecam.
Pozdrawiam serdecznie
Przyznam szczerze, że to porównanie bardzo mnie zaskoczyło i z niecierpliwością czekałam na ten artykuł. Kasiu, to ja Ci dziękuję za to, że przyjęłaś zaproszenie i dałaś nam ogromną porcję wiedzy :) Kiedy czytałam Twój tekst, to do każdego punktu mam po kilka przykładów ze swojej szydełkowej kariery ;) 

Swoją drogą szkoda, że nie ma czegoś takiego jak "robótkowe pogotowie czynne całą dobę" :D

Inne wpisy z serii

 • Zaciekawił Was ten wpis? 
 • Macie ochotę na więcej? 
 • Chcecie poznać inne osoby, które potrafią porównać szydełkowanie do swoich hobby? 
Powinny Was zatem zainteresować szydełkowanie jest jak:

16 komentarzy:

 1. Dziękuję za zamieszczenie artykułu i propozycje jego napisania:) Pozwolę sobie go polecić na mojej stronie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecaj śmiało :) Nie masz za co dziękować - to dla mnie był zaszczyt, że znalazłaś czas na jego napisanie :) Jest świetny! Dziękuję Ci za objaśnienie wielu spraw :D Niedługo się okaże, że jesteśmy specjalistami w każdej dziedzinie ;)

   Usuń
 2. Wpis spodobał mi się jak tylko zobaczyłam tytuł :) Też jestem szydełkującą farmaceutką. Nie spodziewałam aż tylu analogii z moim zawodem. Mogę jeszcze dodać, że i przerabianie oczek i robienie leków do oczu wymaga pewnych, sprawnych rąk ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis Ci się spodobał! Oj tak, sprawne ręce to podstawa - moja Mama kiedyś też robiła leki i jako dziecko miałam wiele okazji, aby ją poobserwować w pracy i nie dość, że była to praca bardzo precyzyjna, to jeszcze sprawne ręce (jak piszesz), ogromne skupienie i jeszcze skupione oczy - to jest to, co zapamiętałam :)

   Usuń
 3. Bardzo lubię ten cykl, dzięki za publikację kolejnego odcinka! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo! Jak masz jeszcze jakieś pomysły - to pisz :D

   Usuń
 4. Obserwuję i podziwiam Kasi prace już od trzech lat i cały czas czekam na więcej. Co do farmacji, jak byłam mała mówiłam, że jak dorosnę to zostanę panią aptekarką i właściwie nie wiem dlaczego wybrałam zupełnie inny kierunek. Trochę szkoda, ale i tak mam szczęście, że to co robię od 20 lat przynosi mi w dalszym ciągu wiele radości. Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja! Każda z nas ma chyba kilka TYCH ulubionych blogów, gdzie z niecierpliwością czekamy na kolejne wpisy :) Ja mam nadzieję też znaleźć taką pracę, którą będę lubiła i która będzie mnie satysfakcjonować pod każdym względem :) A po tym artykule mogę stwierdzić, że na pewno z pani aptekarki coś masz :D

   Usuń
 5. W każdym artykule coś mnie zaskakuje. Nie spodziewałam się, że tak trafnie można porównać szydełkowanie z farmacją. Świetna seria!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Kiedy czytam kolejne propozycje tematów (wiem, jakie będą troszkę wcześniej niż Wy ;)), to długo zastanawiam się, jak to faktycznie można porównać - szczególnie, kiedy porównanie dotyczy czegoś na czym zupełnie się nie znam, więc każdy artykuł jest dla mnie miłym zaskoczeniem :)

   Usuń
 6. Bardzo ciekawe porównanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejne bardzo zaskakujące, ale jakże prawdziwe ;)

   Usuń
 7. świetny wpis, bardzo oryginalny i tak lekko napisany, że z przyjemnością się czyta. Super! ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za miłe słowa :) Cieszę się, że treść artykułu Ci się podoba <3

   Usuń
 8. Niezwykły z Was duet charakteryzujący się oryginalnymi pomysłami i pięknie wykonanymi pracami. Kolejne świetne porównanie. Serdecznie Was Obie pozdrawiam 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) Ależ miłe słowa, cieszę się bardzo, że kolejny wpis z tej serii Ci się spodobał :) Ja również gorąco Cię pozdrawiam prosto znad morza :)

   Usuń

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że Ci się podoba ;) Daj znać w komentarzu :) Anonimie, proszę o imię!

Follow Us @szydelkowecudasie_diy

@szydelkowecudasie_diy